ucho

PLASTICKÁ OPERACE UŠÍ

Odstávající ušní boltce jsou nejčastějším důvodem k operaci uší. Odstávající boltce nepřidávají dospělým na estetickém vzhledu a u dětí mohou způsobovat to, že jsou terčem posměchu. Naštěstí lze tento defekt poměrně snadno korigovat u dětí i dospělých.

Provedení zákroku

Operace se provádí podle přání pacienta v místním nebo lehkém celkovém znecitlivění (sedaci). Vlastní výkon spočívá v uvolnění kůže zadní plochy ucha, úpravě místní svaloviny, modelaci chrupavky ušního boltce broušením a její fixaci v nové poloze v jiném úhlu, tak aby boltce více přiléhaly k hlavě. Operační jizvy jsou schovány v rýze za boltcem, takže po zahojení nejsou zevně patrné. Operace trvá obvykle méně než 1 hodinu. Ušní chrupavky nejsou příliš citlivou oblastí, a proto pooperační stav není provázen zvýšenou bolestivostí.

Doba léčení

Po operaci je nutná bandáž po dobu obvykle okolo dvou týdnů a je zapotřebí dbát zvýšené hygieny, aby nedošlo k infekci. Dále se doporučuje alespoň 6 týdnů po operaci krytí boltců na noc obvazem nebo šátkem. Plná fyzická zátěž je možná za 3 týdny po zákroku. Výsledný efekt je trvalý a boltce přiléhají k hlavě.