prsa

PLASTICKÁ OPERACE OBLIČEJE A KRKU (facelift a necklift)

Přibývající věk se podepisuje na našem vzhledu. Nejvíce je patrná uvolňující se kůže obličeje a přibývající vrásky na čele. Dochází ke ztrátě elasticity kůže, která začíná poklesávat. V takovém případě přichází čas pro plastickou operaci, která umí tento stav korigovat a projevy stárnutí alespoň na delší čas pozdržet.

Projevem stárnutí je povolování nejen kůže ale i svalově-vazivového aparátu v obličeji a na krku a vytváření hlubokých kožních vrásek. Nejnápadněji bývá uvolněna kůže v oblasti dolní čelisti a krku, případně dvojitá brada, a také oslabení krčních a obličejových svalů. Operací obličeje a krku je možné tyto projevy korigovat a obnovit mladistvý vzhled. Operace obličeje bývá často kombinována s operací víček. Při velmi pokleslých víčkách je vhodné nejprve provést operaci obličeje a následně operaci víček. Při faceliftu lze také provést odsátí tuku z podbradku.

Provedení zákroku

Operace se provádí v celkovém znecitlivění nebo sedaci. Podstatou zákroku je zpevnění svalově-vazivových struktur ve tváři a v oblasti dolní čelisti s následným odstranění kožního nadbytku. To se provádí z řezu, který je veden z vlasaté části spánkové krajiny dolů, před ušním boltcem a kolem ušního lalůčku dozadu do vlasaté části hlavy za uchem. V současné době doporučujeme výkon provést tak, že se řez místo před ušním boltcem schová do ucha. Kůže je uvolněna od podkožních vrstev. Po korekci svalově-vazivového systému a odstranění kožního nadbytku se tkáně sešívají vnitřními stehy. K výrazně rychlejšímu hojení využíváme fibrinové lepidlo, které snižuje bolestivost a tvorbu výraznějších otoků po operaci. Výkon trvá podle rozsahu přibližně dvě hodiny.

Doba léčení

Pooperační ošetřování vyžaduje klidový režim po dobu přibližně jednoho týdne. Bolestivost většinou nebývá výrazná. Obvaz se odstraňuje 4-5 den po operaci. Při použití speciálního šicího materiálu není třeba stehy odstraňovat, protože se samy vstřebají. Několik dní po operaci přetrvává otok. Po několik týdnů může přetrvávat pocit napětí kůže a také určité snížení citlivosti. Vyblednutí jizev zabere až 3 měsíce. Výsledek bývá výrazný, vzhled po operaci bývá podstatně mladší a tento efekt vydrží obvykle po dobu deseti i více let.

Fotogalerie